Jonavos ligoninė: mes svarbūs sveikatos sistemos dalyviai – leiskite eiti pirmyn!
Valstybinės ligonių kasos (VLK) įstaigų finansinių rezultatų ataskaitoje iš regioninių gydymo įstaigų labiausiai sublizgėjo Jonavos ligoninė, metus užbaigusi milijoniniu pliusu. Demonstruojamas aukštas finansinis rodiklis – ne atsitiktinumas. Ši ligoninė išsprūdo iš sveikatos strategų jai suplanuotos ateities ir reformos metu išsaugojo Ortopedijos-traumatologijos, chirurgijos stacionarą, Vaikų ligų, Akušerijos ir ginekologijos skyrius.
Įstaigos vadovas G.Ramanauskas aiškina, kad už to slypi ne tik sunkus komandos darbas, bet ir didelis racionalumas.
„Viršpelnis – iš didžiulio taupymo, didžiulės savivaldybės paramos, darbuotojų supratimo, bet tai, ką uždirbame, galėtume išleisti kaip mat per penkias minutes“, – patikina jis. O įstaigą įveiklinti, kad ši neštų finansinę grąžą, leidžia platus paslaugų paketas.
„Rajonui taip pat reikia specialistų. Nejau kiekvienu klausimu visa Lietuva turi kreiptis tik į Santariškes ar Kauno klinikas?“ – kad nuo pacientų gausos šalies gigantės jau braška per siūles, įsitikinęs G.Ramanauskas.
Problema numeris vienas – išlaikyti Akušerijos skyrių
Jonavos ligoninė stiprybę rodo vienintelė likusi rajoninė gydymo įstaiga, kuri išsaugojo Akušerijos ir ginekologijos skyrių. Iš 60 šalies savivaldybių tokius skyrius turi vos 12 regionų. Nors per metus ligoninė skaičiuoja 480 gimdymų, ministerijos numatytos kartelės nepasiekia.
Šiuo metu parengtame Vyriausybės nutarimo projekte dėl PSDF lėšomis apmokamų paslaugų sąlygų numatomas reikalavimas ligoninei turėti 600 gimdymų per metus bent vienais iš dvejų paskutinių paeiliui einančių metų. Jei nutarimas bus priimtas, Jonavos ligoninė atsidurs ant išlikimo ribos. Tiesa, vilties teikia tai, kad iš ministerijos gautas pažadas kartelę sumažinti.
„Šito labai tikimės ir laukiame. Į skyrių daug investavome, sulaukiame pakankamo gimdyvių srauto, tačiau reikia būti realistais – tokių skaičių, kaip didžiosiose klinikose, rajone niekada neturėsime. Pasiekti Sveikatos apsaugos ministerijos iškeltą 600 gimdymų kartelę nerealu. Be to, skaičiai tėra politinis pramanas, nepagrįstas jokia logika“, – įsitikinęs G.Ramanauskas.
Gimdyvėms rajone turėti alternatyvą, vadovas sako – didelis pasitenkinimas. Šiemet čia gimė jau arti šimto kūdikių. Vis dėlto gimdyvių atsiliepimai apie gimdymo skyriaus poreikį rajone iškalbingesni už bet kokius skaičius.
Gimdyti Jonavos ligoninėje apsisprendė ilgai nedvejojusi
Iš Kėdainių atvykusi Gabija pasakoja gimdyti Jonavos ligoninėje apsisprendė ilgai nedvejojusi. Gerų atsiliepimų iš aplinkinių girdėjusi moteris tuo įsitikino pati. Be komfortiškų sąlygų, čia galima gauti ir spalvų, kvapų terapiją, ką pirmoji šalyje pasiūlė Jonavos ligoninė.
„Gimdyti dideliame mieste, kur didelis pacientų skaičius, nenorėjau. Tikėjausi sulaukti ramybės, dėmesio“, – tikina tai su kaupu gavusi moteris.
Pasiruošusi Gabijos gimdymą priimti akušerė ginekologė Jurgita Prekevičienė, taip pat dirbanti viename didžiųjų miestų, įsitikinusi, Jonavos ligoninėje sukurtos gimdymo sąlygos prilygsta, o kai kur ir lenkia grandus.
„Pati esu gimdžiusi privačiuose gimdymo namuose ir galiu pasakyti, kad tiek dėmesio, kiek jo sulaukia gimdyvės čia – tikrai negavau. Visas labai vertiname, o jos mus – tai atsispindi ir atsiliepimų skiltyje internete. Matome, kad mūsų pastangos nenueina veltui“, – kalba J.Prekevičienė.
Siekiant išlaikyti akušerijos paslaugas, vadovas pabrėžia dar vieną svarbų aspektą – skyriuje visą parą užtikrinamas ir visas spektras ginekologinių paslaugų. Sunaikinus akušeriją – būtų sunaikinama ir ginekologija.
„Ūmi, sunkioji ginekologija, – kraujavimai, staigūs peritonitai, negimdiniai nėštumai – reikalauja intervencijos. Rajonai, panaikinę akušerijos ir ginekologijos skyrius, visą parą negali užtikrinti moterims ypač svarbių sveikatos paslaugų. Jei Dievas davė gimti kur nors Šimonyse – taip jums ir reikia. Liksite be pagalbos“, – su ironija kalba vadovas.
Vaikų ligų skyrius – pasididžiavimas
Dar viena įstaigos vadovą jaudinanti problema – Vaikų ligų skyrius. Nors ligoninė jau seniai jį perorientavo į modernias dienos stacionaro paslaugas, G.Ramanauskas įsitikinęs, taupant lėšas tai visų pirma atliepia pačios valstybės interesus – juk už dienos paslaugas tenka mokėti gerokai mažiau nei už stacionarines.
„Ne visais atvejai gali išleisti vaiką namo. Dienos metu galime atlikti tyrimus, sulašinti vaistus, bet jei vaikas vemia, skauda pilvą, kaip tu jį neaiškios būklės paleisi namo ir liepsi jam rytoj iš ryto vėl atvažiuoti? O jeigu ką – skambinkit į greitąją... Toks požiūris nepriimtinas“, – kad išlaikyti stacionarą Vaikų ligų skyriuje – būtinybė, įsitikinęs G.Ramanauskas.
Atėjus šio apžiūrėti, tuo įsitikinome ir patys. Sausakimšame skyriuje sveikatos problemų nuo A iki Z: kvėpavimo takų infekcijos, gripai, atipinės infekcijos, bronchitai.
„Šeštadienį iš viso buvo 22 pacientai, iš kurių į stacionarą paguldėme tris“, – skaičiais kalbėjo skyriaus slaugytoja Milda Gailiūnė.
Vaikų ligų gydytoja Jolanta Gasienė aiškina rajone turėti tokį skyrių ypač reikalinga. Mat vaikus ligos ištinka ir būklė pablogėja ūmiai, tad artimiesiems nereikia su sunegalavusiais vaikais vykti iki didžiųjų miestų.
„Jonavos ligoninė mums – išganymas. Anūkas – autistas, tad jei tektų su juo vykti į kitą miestą, turėčiau daug rūpesčio, kadangi automobilyje vaikas labai neramus. Reikėtų lydinčio asmens. Esu labai dėkinga už suteiktas sąlygas ir galimybę gydytis vietoje. Bet kuriuo paros metu galime atvykti į priėmimą. Visada gauname aukščiausio lygio pagalbą, ir ne tik Vaikų ligų skyriuje“, – nuoširdžią padėką išsakė ketverių Luko močiutė Irena.
Močiutė Marija su devynmečiu anūku Roku į ligoninę stebėti jo sveikatos situacijos atvyksta taip pat penkta diena. Sako, laimei, gydymo įstaiga – šalia namų. Būtų sudėtinga, jei kasdien tektų važinėti į kitą miestą.
Su penkiamete dukra Jore penktą parą gulinti mama Dovilė pasakoja, kad mergaitė karščiuoja jau savaitę, kamuoja šlapimo takų uždegimas.
Ji ligoninę giria už didelį darbuotojų rūpestį ir atidumą, geras sąlygas. O su dviem mažyliais antrą savaitę besigydanti mama Eglė sako ligoninėje jaučiasi saugi. Namuose slaugyti pametinukus, neturint kompetencijos, būtų daug nerimo.
Plėsti paslaugų spektrą – būtinybė
Jonavos ligoninės sukurtos infrastruktūros ir darbo komandos pajėgumai per laiką spėjo užauginti raumenį. Platų paslaugų spektrą, kurį siūlo ligoninė, pasak G.Ramanausko, diktuoja patys gyventojai. Vis dėlto įgavusi pagreitį įstaiga, deja, verčiama sustoti.
Anot vadovo, ministerijos rodiklių dėl suteikiamų paslaugų skaičiavimas nebeatitinka šių dienų realijų. Nors paklausa rodo, kad ligoninėje būtų galima suteikti dar daugiau paslaugų, tarkime, pradėti daryti klausos rekonstrukcines operacijas, to rajoninėms gydymo įstaigoms neleidžiama, šią užduotį patikint tik didžiosioms šalies ligoninėms.
„Universitetinės ligoninės tam ir skirtos, kad jose būtų spendžiamos aukščiausio lygmens problemos – onkologija, kardiochirurgija, neurochirurgija, sudėtinga pediatrija. Deja, rajonuose siekiama palikti tik kone slaugą. Mes taip pat esame svarbūs. Nenorime stoviniuoti vietoje. Norime būti normalus sveikatos sistemos dalyvis, – kad būtų galima paslaugų spektrą rajonuose praplėsti, kalba vadovas. – Jei suskausta koją, vadinasi gyventojams belieka sėsti į autobusą ir vykti į Santariškes. Ten, kur sprendžiamos visos įmanomos sveikatos bėdos. Bet juk į vieną valtį visi nesutilpsime. Ministerija tuoj pakeis plokštelę tai supratusi ir vėl atriš rankas mums veikti. Bet jei sunaikinsime, ką sukūrėme, taip greitai neatstatysime atgal...“
G.Ramanauskas aiškina, jog norėtų toliau vystyti dienos chirurgiją, plėsti operacines, taip pat pradėti teikti ir plastinės chirurgijos paslaugas, atlikti magnetinio rezonanso tyrimus. Juolab kad tai leidžia darbo sąlygos.
Chirurgijos skyriaus vedėja Danė Zikaraitė sako, kad čia stipri tiek reanimacija, tiek operacinė.
„Operacijos daugiaprofilinės: traumatologinės, akušerinės, ginekologinės, chirurginės. Atliekamos praktiškai visos operacijos kaip didžiuosiuose centruose. Techninė įranga ir kompetencija leistų ir daugiau. Visus įrankius turime. Pavežtume ir plastikos operacijas“, – įsitikinusi ji.
Daugiau skaitykite: lsveikata.lt, aut. GRETA VANAGIENĖ