LSveikata.lt: apie karą lengva kalbėti iš Vilniaus?

2024 03 29


Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) vis dažniau skrieja priekaištai, kad praėjus dvejiems karo Ukrainoje metams nematyti nei finansavimo, nei konkrečių veiksmų rengiantis karinėms grėsmėms. SAM atkerta: darbai vyksta.

Ministerijos parengties pareigūnė Joana Korabliovienė teigia, kad žiūrint į sveikatos įstaigų parengtį, vienas kritiškiausių momentų – mokymų trūkumas. Jiems suplanuotos ir didžiausios investicijos, t.y. apie 40 mln. eurų, iš kurių dalis teks ir kitoms priemonėms. Kokioms, nepatikslinama.

SAM kanclerė Jurgita Grebenkovienė informuoja, kad 2024-2026 m. planuojama apmokyti apie 6 tūkst. sveikatos priežiūros specialistų.

J. Korabliovienė teigia, kad kalbant apie resursus, sveikatos sektorius jais apsirūpinęs „pakankamai gerai“.

„Periodiškai vertiname parengtį ir atsižvelgiant į trūkumus organizuojame priemones jiems užpildyti“, – teigė ji ir patikino, kad SAM prisideda ir sprendžiant galimus elektros tiekimo sutrikimus.

Nacionalinis krizių valdymo centras konstatavo, jog 14 pagrindinių sveikatos įstaigų medicininių priemonių turi mėnesiui ir daugiau.

Viskas pačių rankose

„Net nežinau, ką jums atsakyti į šį klausimą, – pasiteiravus, kokios pagalbos iš SAM sulaukia Jonavos ligoninė, sako jos direktorius Gediminas Ramanauskas. – Negalima tvirtinti, kad grėsmių akivaizdoje esame palikti vieni. Turbūt viskas vyksta, planuojama, skaičiuojama... Tik vaizdas toks, kad didžioji dalis nusėda į popierius. Turime suprasti, kad vien nuo skaičiavimo niekas neatsiranda.

Dviejų mėnesių medikamentų rezervą turime, bet nutrūkus centralizuotam elektros tiekimui, rezervo nepakaks. Jei tam finansavimo nebus, sudėtinga ko nors tikėtis. Be to, ką reiškia atsilaikyti du mėnesius? Tai tas pats kas nieko.“

„Gerai, kad bent kalbama. Tačiau nuo kalbų žmones jau irgi pykina, – neslepia G. Ramanauskas. – Mes patys ruošiamės karui, katastrofai. Daugiausiai naudos šiandien mums teikia bendradarbiavimas su kariuomene. Tai – realūs darbai ir tikrasis pasiruošimas.“

Šiemet kaip ir pernai Jonava dalyvaus pratybose su NATO rengiantis tapti atramine ligonine grėsmės atveju. Beje, su skirtingomis gydymo įstaigomis kariuomenė šiemet planuoja bent šešias pratybas.

A. Reipos nuotr. (2023 m. pratybos ligoninėje)

Visą straipsnį skaitykite lsveikata.lt